Stopa – podpora całego ciała
Październik 9, 2019

Stopa, choć jest zaledwie niewielką częścią naszego ciała, stanowi całą jego podporę. Nieprawidłowe funkcjonowanie stopy wpływa na statykę i dynamikę całego układu ruchu człowieka. Wady stóp prowadzą do przeciążeń na wyższych piętrach aparatu ruchu powodując między innymi zespół mięśnia gruszkowatego, czy zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Zaburzenia w obrębie stóp są jedną z głównych przyczyn zaburzeń funkcjonalnych i morfologicznych w całym organizmie.
W stopie wyróżniamy łuki podłużne i łuki poprzeczne – są to przestrzenie między kośćmi, które nadają stopie kształt lekko „falisty”. Dzięki tym łukom możemy sprawnie chodzić, biegać, skakać i poruszać się po różnych podłożach. To stopa bierze na siebie wszystkie przeszkody i nierówności podłoża kompensując ich wpływ na całe ciało.
Obecnie, mało kto ma prawidłowo wysklepione stopy, a to dlatego, że dużo chodzimy w butach, w których stopa sie „rozleniwia”, a tkanki miękkie przestają utrzymywać optymalne wydrążenie.
Masaż stopy na piłce jest pomocny w przypadku dolegliwości bólowych w okolicach stopy i stawu skokowego, a także przy takich problemach jak haluksy, płaskostopie, zapalenie rozcięgna podeszwowego, czy tzw. „paluch biegacza”.
Masowanie stopy piłeczką jest szczególnie polecane dla osób, które często chodzą w eleganckich sztywnych butach lub szpilkach. Dzięki tej technice możesz poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu, bo to właśnie w stopach znajdują się receptory całego ciała.

Dodaj komentarz