Narty to sport, który uwielbiam. Jeżeli ktoś mówi mi, że nie lubi zimy, zawsze odpowiadam – „to zacznij jeździć na nartach☺”. Pasjonatów tego sportu cieszy zima, gdyż wtedy mogą włożyć nart na nogi i ruszyć na stok. Zalet jazdy na nartach jest wiele. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na układ krwionośny i oddechowy – w powietrzu górskim obniżona jest zawartość tlenu, co aktywizuje płuca do wzmożonej pracy. Poprawia się również krążenie. Podczas jazdy na nartach aktywizujemy też do pracy nasz układ mięśniowy, a także spalamy kalorie – i to aż około 500 w ciągu 1 godziny! Ta zimowa aktywność ma ponadto działanie antystresowe – przebywanie w górach, w pięknych okolicznościach przyrody pozwala się odprężyć i zrelaksować.

Ale uwaga! Jazda na nartach bywa aktywnością kontuzjogenną. Szczególnie narażone na kontuzje są kolana oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli prowadzimy nieaktywny tryb życia i po wielu miesiącach spędzonych za biurkiem ruszamy na stok to nasze ciało otrzymuje bardzo dużo bodźców do pracy, do której nie jest przystosowane. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem. Ponadto, gdy wejdziesz to stok bez odpowiedniego przygotowania, masz gwarantowany ból mięśni, który potocznie zwany jest „zakwasami”, a to znacznie zmniejsza przyjemność z jazdy.

Aktywni powinniśmy być przez cały rok, a przygotowanie specjalnie pod narty należy rozpocząć na około 2-3 miesiące przed wyjazdem. Jeżeli jednak nie udało Ci się rozpocząć treningów w takim terminie, to lepiej jak zrobisz to na 1 miesiąc przed wyjazdem, niż gdy w ogóle się nie przygotujesz. Jeśli jesteś prawdziwym fanem nart, zależy Ci na podnoszeniu swoich umiejętności narciarskich, chcesz jeździć coraz lepiej, wybierać coraz trudniejsze trasy, podejmować nowe narciarskie wyzwania, a może wziąć udział w jakichś zawodach, wtedy nad swoją formą narciarską musisz pracować intensywnie przez cały rok, a tuż przed sezonem już zmniejszyć intensywność. W celu odpowiedniego przygotowania do sezonu narciarskiego skorzystaj z pomocy trenera personalnego lub z zajęć grupowych w klubie fitness, które dedykowane są specjalnie dla osób szykujących się na zimowe szaleństwo.

Ponadto bardzo istotną kwestią jest również rozgrzewka na stoku. Każdego dnia przed rozpoczęciem zjazdów poświęć kilka minut, aby rozgrzać mięśnie i stawy.

Po dniu spędzonym na stoku warto pójść na spacer lub popływać w basenie, a także wykonać stretching. Polecam także skorzystanie z sauny lub  po prostu gorącą kąpiel. Dzięki temu kolejny dzień na nartach rozpoczniesz w pełni sił.

 

Dodaj komentarz