STRETCHING – potęga rozciągania
Październik 8, 2016

Stretching jest to forma ćwiczeń polegająca na rozciąganiu mięśni. Powinien on stanowić uzupełnienie zarówno treningu siłowego jak i aerobowego, może być stosowany przez osoby w każdy wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. O rozciąganiu powinnyśmy pamiętać przy wszelkich dyscyplinach sportu i formach rekreacji, a także w rehabilitacji i profilaktyce. Stretching posiada szerokie spektrum pozytywnego działania na nasze ciało i umysł.   

Przede wszystkim pomaga zapobiegać przykurczom mięśni, które objawiają się dolegliwościami bólowymi oraz zmniejszeniem zakresu ruchu w stawach. Dzięki regularnemu rozciąganiu możemy poprawić elastyczność i wytrzymałość mięśni. Stretching odgrywa niezastąpioną rolę w zapobieganiu kontuzjom i urazom. Ponadto wpływa pozytywnie na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, poprawia płynność ruchów i działa antystresowo. Mając na uwadze wszystkie dodatnie aspekty rozciągania trenerzy coraz większą uwagę zwracają na stretching, jako niezbędny element troski o zdrowie i ogólną sprawność organizmu.   foto-stretch-2

Stretching zawsze musimy rozpocząć od rozgrzewki, która ma za zadanie podnieść temperaturę w mięśniach, zwiększyć ilość wydzielanej mazi stawowej i pobudzić krążenie. Rozciąganie nie może sprawiać bólu. Podczas stretchingu nie stosujemy pulsowania, gdyż nie osiągniemy w ten sposób efektów, a jedynie możemy narazić się na kontuje. Istotną rolę odgrywa temperatura otoczenia, w którym wykonujemy rozciąganie. Powinna wahać się ona w przedziale 21-25°C – przy niższej temperaturze nie uda nam się utrzymać ciepła, które jest niezbędne podczas stretchingu. Lepsze efekty możemy osiągnąć używając odpowiedniego sprzętu lub przy pomocy drugiej osoby (wykwalifikowanego trenera). Kluczowym elementem stretchingu i relaksacji jest oddech.

Rozciąganie może odbywać się pomiędzy rozgrzewką a treningiem właściwym, po treningu lub może być odrębną jednostką treningową.

Rozciąganie po rozgrzewce ma na celu przygotować mięśnie, ścięgna, więzadła oraz tkanki miękkie do właściwego treningu. To krótkie, ale jakże ważne rozciągnięcie mięśni odgrywa bardzo istotną funkcję, gdyż zapobiega kontuzjom i urazom.  Należy pamiętać, aby rozciągnąć te grupy mięśni, które będą najbardziej wykorzystywane w danym treningu.

Stretching możemy również stosować na zakończenie treningu właściwego. Rozciągamy wtedy te grupy mięśniowe, które w największym stopniu pracowały podczas treningu.

Stretching, który stanowi odrębną jednostkę treningową zawsze zaczynamy od rozgrzewki. Warto poświęcić choć razy w tygodniu godzinę na rozciąganie, aby móc zaobserwować takie efekty jak: wzrost gibkości i elastyczności, redukcja stresu, czy też poprawa ruchomości stawów.

Stretching jest idealnym sposobem na relaksację. W codziennym życiu jesteśmy narażone na wiele stresów i nerwowych sytuacji, dlatego też każda z nas potrzebuje chwili odprężenia i wyciszenia. Pod wpływem stresu mięśnie napinają się i często odczuwamy dolegliwości bólowe, najczęściej odkładają się one w mięśniach grzbietu i szyi. Kobiety, która noszą obcasy zazwyczaj mają przykurczone mięśnie dwugłowe łydki, co skutkuje bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wystarczy 15- 20 minut  stretchingu dziennie lub 1 godzina tygodniowo, aby osiągnąć efekty i tym samym poprawić kondycję fizyczną i psychiczną naszego organizmu. Dzięki systematycznemu rozciąganiu możemy niwelować szkodliwe działanie stresu, stoczyć skuteczną walkę z bezsennością, migreną czy też depresją. Podczas relaksacji nasze serce bije w zwolnionym rytmie, a ciśnienie krwi spada, co sprawia, iż jesteśmy w stanie wyciszyć się, uspokoić myśli i odciążyć system nerwowy. Stretching najlepiej jest wykonywać przy relaksacyjnej muzyce i przygaszonym świetle.

 

 

 

Portal internetowy „Kobieca reaktywacja”, 2013

Dodaj komentarz