Wpływ pracy przy biurku na nasze zdrowie
Październik 8, 2016

Przebywanie w pozycji siedzącej bardzo mocno obciąża nasz kręgosłup, co prowadzi do dolegliwości bólowych, a w konsekwencji także do zmian zwyrodnieniowych. Dolegliwości te są bardzo uciążliwe i stają się najczęstszą przyczyną długoterminowej absencji chorobowej w pracy.  Zaniedbanie tego może wywołać nieodwracalne zmiany, a zbyt późna pomoc może okazać się nieskuteczna. Poza bólami kręgosłupa zarówno w odcinku szyjnym, piersiowym jak i lędźwiowym, pracownicy biurowi skarżą się także na bóle nadgarstków, oczu, barków, ud i łydek. Możemy zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z długotrwałego siedzenia przy komputerze poprzez:

  • ćwiczenia przy biurku,foto-trener-personalny-2
  • przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • unikanie długotrwałego siedzenia przy biurku.

W trakcie każdego dnia pracy powinniśmy zrobić sobie krótką przerwę na ćwiczenia przy biurku. Są to ćwiczenia, które nie wymagają żadnych sprzętów sportowych i możemy je wykonać nawet w eleganckim stroju służbowym bez potu i wysiłku.

Pamiętaj, aby właściwie przygotować swoje stanowisko pracy i zachować odpowiednią pozycję przy biurku. Podczas pracy staraj się często korygować i zmienić pozycję.

Dla wszystkich osób wykonujących pracę biurową konieczna jest regularna aktywność fizyczna. Jest to nieodzowny element służący zachowaniu sprawności umysłowej i fizycznej, poprawie zdrowia i wyglądu.

Unikaj długotrwałego siedzenia przy komputerze. Nieprzerwana praca przy biurku może trwać maksymalnie 1 godzinę. Po każdej godzinie spędzonej przy komputerze wstań na ok 5 minut. W tym czasie możesz pójść zanieść dokumenty do koleżanki, zrobić ksero, wykonać telefon do klienta – przerwa w siedzeniu przy biurku nie musi wiązać się z przerwą w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Dodaj komentarz