Zdrowie i bezpieczeństwo w samochodzie

Obecnie samochód towarzyszy nam niemal na co dzień – dojeżdżamy nim do pracy, do sklepu, wozimy dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, samochodem jeździmy także na spotkania rodzinne i towarzyskie czy weekendowe wypady za miasto. Sumując czas spędzony w samochodzie wychodzi, że w ciągu każdego tygodnia korzystamy z auta kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin.

Dlaczego warto poświęcić chwilę i ustawić właściwie fotel w samochodzie?

Oczywiście chodzi o nasze bezpieczeństwo i zdrowie! W sytuacji wypadku, stłuczki lub gwałtownego hamowania, przy nieprawidłowym ustawieniu może dojść do uszkodzenia kolan, miednicy, kręgosłupa, ale także poduszka powietrzna może nas zgnieść lub zablokować. Poza prawidłowym ustawieniem fotela należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej pozycji za kierownicą, zarówno ze względu na nasze życie (tak jak nieprawidłowe ustawienie fotela tak samo zła pozycja mogą być niebezpieczne), jak i po to, aby utrzymać zdrowie naszego kręgosłupa.

Podczas jazdy samochodem należy utrzymywać wyprostowaną pozycję – głowa powinna być oparta o zagłówek, a pośladki dosunięte do oparcia fotela. Brak podparcia szyi i wysuwanie jej do przodu może doprowadzić do Zespołu Skrzyżowania Górnego, w którym głowa wygląda, jakby była zawieszona na szyi, jak na haku. Kiedy pośladki nie są dosunięte do oparcia fotela odcinek lędźwiowy jest mocno obciążony, co może prowadzić m.in. do dolegliwości bólowych czy dyskopatii.

Zaleca się wsiadanie do samochodu „na królową” – najpierw siadamy na fotelu, a dopiero potem wsuwamy nogi, w ten sposób unikniemy bocznego skrętu kręgosłupa.

Zadbanie o prawidłową pozycję w samochodzie jest naprawdę ważne, gdyż jesteśmy wtedy narażeni na dodatkowe napięcie mięśniowe będące wynikiem koncentrowania uwagi, niezbędnego przy prowadzeniu samochodu oraz stresu, który często towarzyszy nam, szczególnie na ruchliwych ulicach i w zakorkowanych miastach. Drgania występujące podczas jazdy samochodem, pozycja siedząca oraz brak możliwości swobodnego oparcia stóp wzmacniają przeciążenia układu mięśniowo – szkieletowego – nie dokładaj swojemu organizmowi już więcej i usiądź poprawnie!

Dodaj komentarz